Vyvolání porodu

Dobrý den, dnes jsem 39+1 byla jsem na kontrole ve své porodnici kde mi byla naplanovana hospitalizace na 39+3 kvůli velkému množství plodové vody AFI 26. Chtěla bych vědět v čem je větší množství rizikové a proč se vyvolání musí uskutečnit? Na takový dotaz v porodnici mi bylo řečeno, no kvůli miminku, víc nikdo nerozebiral. Ikdyz mám za sebou všechna potřebná vyšetření nikdo do dneska neví, proč té vody tam tolik je, vše vyšlo v pořádku. Jinak ozvy, průtoky, placentu, vše ukázkové a v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď Michaela

Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Michaelo,

děkujeme, že se ptáte v naší poradně.

Zajímá Vás v čem jsou rizika většího množství plodové vody a proč Vám v nemocnici na základě toho navrhli vyvolání porodu.

Množství plodové vody u Vás předpokládám zjišťovali pomocí ultrazvuku. Tato měření nemusí být vždy úplně přesná a množství plodové vody je variabilní hodnota, jejíž vyšší množství nemusí znamenat, že plod není v pořádku.

Důležité je, jak probíhalo těhotenství dosud, zda plod rostl jak by měl, průtoky pupečníkem a mozkovou tepnou jsou v pořádku atd.

Ovšem polyhydramnion - tedy větší množství plodové vody, může být způsoben nějakou anomálií a nese s sebou určitá rizika. Častěji se stává, že dítě není v optimální poloze pro porod, nenaléhá příznivě na porodní cesty, je větší riziko předčasného odloučení placenty nebo krvácení u porodu a pod.

Hlavním opatřením, jak rizikům předejít je zvýšené sledování ženy v těhotenství a během porodu.

V nemocnici Vám tedy navrhli vyvolání porodu. S tím samozřejmě můžete i nemusíte souhlasit. Měla byste být každopádně dostatečně poučena lékařem. Pokud Vám některý dotaz nezodpoví tak, abyste tomu rozuměla a mohla se rozhodnout, ptejte se dál. Pokud byste chtěla situaci probrat s porodní asistentkou, můžete nám zavolat ve všední dny na linku rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková