Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro Vás každý všední den.
pondělí 9-12 hod
úterý 12-15 hod
středa 15-18 hod
čtvrtek 9-12 hod
pátek 15-18 hod
Dobrý den chci se ještě zeptat jaká poloha je vhodná pro porod koncem pánevním když naléhá zadeček bude to můj šest porod miminko odhad asi 2600g maximálně do 3 kg co se týče termínu.28.6-1.7 Dala jsem se dočetla že není vhodné tyto porody vyvolávat je tomu tak?
Dobrý den Petro,
děkujeme, že jste se obrátila s dotazem na naši poradnu.
Z dotazu chápu, že zvažujete vaginální porod dítěte, které je v poloze koncem pánevním.
Polohy koncem pánevním se liší postavením nožiček dítěte. K přirozenému porodu je vhodná úplná poloha řitní (kdy má dítě všechny končetiny skrčené a na porodní cesty naléhá zadeček a nožky) a poloha řitní (kdy na porodní vchod naléhá zadeček a obě nožky má dítě natažené nahoru k hlavičce). Matka i dítě by měli být zdravotně v pořádku.
Dále vás zajímá vyvolávání porodu. Většina žen začne spontánně rodit do 42. týdne těhotenství. K vyvolání porodu jsou neinvazivní a invazivní metody. Mělo by se k nim přistupovat individuálně, na základě posouzení stavu matky i dítěte. Pokud by Vám nabízeli vyvolání porodu v nemocnici, měl by Vás lékař informovat o výhodách i rizicích a zákrok by vyžadoval Váš souhlas.
Porody koncem pánevním (splňující bezpečné podmínky) mají obecně lepší výsledky pokud jsou co nejvíce bezzásahové.
Pokud byste chtěla něco ohledně porodu koncem pánevním probrat podrobněji, můžete nám zavolat na linku rodím v klidu.
Přeji Vám hladký průběh porodu
Dobrý den, Jsem skoro 4 tydny po císařském řezu a jizva me začala nalevé straně bolet. Jedná se o bolest hlavně při vstávání nebo při přetáčenitěla ze strany na stranu v leže. Pod jizvou, v místě bolesti, je na pohmatcítit pod kůži zatvrdlina (v úrovni jizvy a lehce nad jizvou, zhuba 3cm“boule”), kůže je v tom místě lehce zacervenala. Toto pozoruji zhruba 3 dny(+bolesti močového měchýře, na který jsem před týdnem dobrala atb) a naprohlidce před tydnem bylo vše v pořádku. Momentálně zijeme v zahranici a mámstrach, jestli mám tuto situaci nejak urgentne řešit, případně zda stačí počkatna prohlidku v 6ti nedeli (za 2 tydny). Moc děkuji za odpověď. Hezky den
Dobrý den Nikolo,
píšete, že jste čtyři týdny po císařském řezu, cítíte v místě jizvy za určitých okolností bolest, hmatáte v jizvě zatvrdlinu a okolí rány máte zarudlé. Ptáte se, zdali máte situaci urgentně řešit.
Pokud je místi jizvy bolestivé při pohybu či na pohmat a dochází k zarudnutí, ale rána není otevřená, doporučuji aplikovat višňovského balzám. Netuším ale, zdali ho v zahraničí seženete.
V případě, že by se ke stávajícím příznakům přidala zvýšená tělesná teplota či vytékání tekutiny z rány, celkově se zhoršila bolest i zarudnutí, je potřeba vyhledat lékaře co nejdříve.
Přeji Vám, aby bylo vše co nejdříve v pořádku.
Dobrý den, mohu se zeptat, jaké mohou být důvody zvracení po kojení (nepravidelné, někdy ublinknutí, jindy velká část vypitého mléka). Čím to může být způsobeno? Jedná se o měsíčního kojence. Děkuji za odpověď
Dobrý den Petro,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Blahopřeji k narození miminka. Ptáte se, proč Váš měsíční kojenec někdy po kojení zvrací.
Silné ublinkávání až zvracení po kojení se nazývá reflux (zpětný tok) a trpí na něj po narození více jak polovina dětí. Může ho způsobovat slabší funkce dolního svěrače jícnu. Svěrač se otevírá jako ventil pro potravu a když nefunguje správně, dovolí potravě vracet se zpátky do jícnu. Svěrač jícnu dozrává po 4. měsíci.
Jako opatření pro zmírnění refluxu se uvádí vyvýšená poloha při kojení a nepřekrmování. Pokud je tok mléka příliš silný a dítě hltá, na chvíli ho odstavte a mléko zachyťte jinak. Dítě znovu přiložte až v momentě, kdy se tok mléka zmírní. Podrobné informace si můžete přečíst zde.
Po kojení je dobré nechat dítě na 5-10 minut ve svislé poloze, aby si mohlo odříhnout. Některé děti si ale odříhnout nepotřebují a tuto manipulaci vnímají rušivě, raději by usnuli. Zkuste vypozorovat, co vyhovuje právě Vašemu miminku. Můžete také podložit matraci v postýlce nebo v kočárku do úhlu 30 stupňů. S dítětem manipulujte jemně bez stlačování bříška a dejte přednost volným dupačkám před tepláčky s gumou v pase. Miminko podrážděný jícen zneklidňuje, proto mu věnujte zvýšenou pozornost, aby se soustředilo na Vás a uklidnilo se.
Pokud by Vaše dítě zvracelo obloukem, ubývalo by na váze a celkově bylo buď extrémně uplakané nebo naopak bez energie, obraťte se na svého pediatra. Ať je brzy lépe!
dobrý den, mám termín porodu cca na měsíc podle utz 28.6 podle Má 1.7 na včerejším ultrazvuku byl odhad velikosti miminka 2400g, ale miminko je hlavickou nahoře v pravé horní polovině bříška má hlavičku. všechny moje předcházející děti byly vždy otočené ( nevím od kdy). pan primář říkal že Mimi bude drobnější a že nevidí důvod nerodit koncem pánevním. mám z toho trochu obavy a chci se zeptat na rizika či vůbec průběh takového porodu? je šance že si Mimi ještě samo otočí ? a jak mu třeba co nejlépe pomocí? děkuji Petra
Dobrý den Petro,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že zhruba za měsíc máte termín porodu svého třetího dítěte. Miminko je momentálně v poloze koncem pánevním. Ptáte se, co můžete dělat pro to, aby se otočilo hlavou dolů a jaká je šance, že se otočí samo. Obáváte se porodu koncem pánevním a zajímá Vás průběh a rizika takového porodu.
Jestli se miminko otočí, bohužel nemůžeme předpovědět. většinou k otočení hlavou dolů dochází mezi 32. až 38. týdnem těhotenství. Záleží na množství plodové vody, velikosti miminka, uložení placenty a délce pupečníku. V některých případech dojde k otočení jen několik desítek minut před samotným porodem. Podpořit otočení můžete například cviky na uvolnění pánevního dna a polohováním v tzv. koleno-prsní poloze. Další možné metody si můžete přečíst v rubrice často kladených dotazů v sekci Zdravotní dotazy zde. V některých porodnicích nabízí možnost otočení plodu v děloze zevními hmaty pod kontrolou ultrazvuku. Také se můžete porozhlédnout, jestli ve Vašem okolí působí porodní asistentka, která ovládá techniku mexického šátku Rebozo. Dají se jím uvolnit děložní vazy a břišní svaly, což může miminku pomoci se otočit.
Přibližně 3 až 4 ženy ze sta rodí dítě v poloze zadečkem napřed. Pokud je odhad hmotnosti plodu mezi 2500 - 3500 g a pokud plod vstupuje do pánve hýžděmi nebo hýžděmi a skrčenýma nožkama zároveň, je možné vést porod přirozeně. V ostatních případech se těhotenství ukončuje císařským řezem. Porod koncem pánevním vyžaduje od porodnického týmu o trochu více trpělivosti než porod hlavičkou. Porod hlavičkou napřed bývá rychlejší, protože hlava je nejtěžší částí těla. Porod by se neměl nijak urychlovat a mělo by se do něj zasahovat co nejméně. Rizikem může být předčasný odtok plodové vody, kdy by mohlo dojít k výhřezu (propadu) pupečníku do porodních cest.
Protože budete rodit potřetí, máte výhodu. Pokud máte další otázky, můžete napsat znovu do poradny nebo zavolat na naši linku Rodím v klidu.
Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně intimní hygieny po nastřihnutí hráze po porodě jaký intimní mycí gel neparfemovaný používat v porodnici,co by jste mi doporučovali.Děkuji a hezký den přeji.Lenka
Dobrý den Lenko,
pokud jste v porodnici po nástřihu hráze, je nejlépe sprchovat hráz jen čistou chladnou vodou. Pokud to zvládnete, sprchujte se po každém močení v oblasti zevních rodidel studenou vodou. Proud vody opláchne spolehlivě krev a chlad vody pomůže proti otoku a bolesti, kterou po nástřihu můžete cítit. Žádný sprchový gel používat nemusíte.
Až se dostanete domů, můžete dál o hráz pečovat obklady nebo oplachy odvarem z dubové kůry nebo oplachy roztokem Rosalgin. Také je velmi oblíbený bylinný balzám Mithra, který vyrábí Nobilis Tilia. Každé ženě pomáhá trochu něco jiného. Dubová kůra působí více proti otoku, Rosalgin více proti bolesti a případné infekci. Balzám pak podporuje hojení.
Nástřih hráze je v českých porodnicích nadužívaný zákrok.
Světová zdravotnická organizace doporučuje nástřih hráze provádět pouze v nutných případech, přičemž cílem by mělo být snížit množství nástřihů zhruba na úroveň 10 % vaginálních porodů, u ostatních porodů se jedná o nadbytečný zásah, který dítěti ani rodičce nepřináší nic dobrého.
Přestože se počet epiziotomií stále snižuje, je jejich průměr u vaginálních porodů v ČR v roce 2021 31,3%. To je třikrát více než je doporučení.
Pokud už k nástřihu došlo, je dobrá péče o jizvu důležitá. Dělejte ji tak dlouho, dokud Vám přináší úlevu.
Přeji ať se vše zahojí.
Dobrý den, ráda bych našla respektující gynekoložku z Prahy, která nemá problém s individuálním přístupem k pacientkám. Děkuji
Dobrý den Vendulo,
dobře rozumíme Vaší potřebě najít respektující gynekoložku, která má individuální přístup k pacientkám.
Není v našich možnostech doporučit někoho konkrétního, kdo by vyhovoval Vám. V Praze je přes tři sta poskytovatelů ambulantní gynekologické péče. Musíte se přímo ptát gynekoložek, která z nich má respektující a individuální přístup takový, který by byl pro Vás optimální. V Praze je ještě navíc takový nešvar, že gynekoložky a gynekologové vybírají rozličné platby. Některé a někteří výměnou za respekt a individuální přístup vybírají různé “balíčky služeb”. Poslechnout si o tom můžete na radiu Wave nebo přečíst na Seznam.cz. Platby, které požadují lékaři jako podmínku přijetí, jsou nelegální, pokud mají zároveň smlouvu s pojišťovnou. Případné nadstandardní služby Vám mohou účtovat pouze když s nimi souhlasíte. O všem se můžete informovat u Vaší zdravotní pojišťovny.
Přeji Vám, abyste našla takové služby, které potřebujete.
Dobrý den, jak prosím pečovat o jizvu po šestinedělí a kdy můžu zapojit nějaké cviky? Momentálně chodím pouze s kočarkem na procházku. Děkuji
Dobrý den Kateřino,
děkujeme za Vaši otázku.
O jizvy po porodu můžete začít pečovat okamžitě. Nemusíte čekat až po šestinedělí.
Pokud máte jizvu na břiše, můžete se inspirovat v péči například zde.
Pokud máte jizvu na hrázi i o ni je dobré pečovat. Po šestinedělí po sprše či po koupeli, když je tkáň prohřátá ji masírovat krouživými pohyby prstů. Můžete použít třezalkový nebo měsíčkový olej.
Cvičit by měly ženy začít co nejdříve po porodu. Komplexně je vše popsáno například zde.
Přeji vám ať se Vám daří.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou správné průtoky a jaké už jsou hraniční. Jedná se mi o obe hodnoty,AU i ACM, oba indexy, PI a RI. Jsem ve 41+3tt,ráda bych počkala až se porod rozběhne přirozeně,ale zítra mi už chtějí vyvolávat, že prý se prutoky zhoršují. Mnohokrát děkuji za informaci.
Dobrý den,
ptáte se na fyziologické hodnoty průtoků v cévách arteria cerebri media a arteria umbilicalis a to z toho důvodu, že Vám lékaři navrhují v 41+3 týdnu gravidity indukci porodu.
Dopplerovské měření průtoku krve v cévách je neinvazivní metoda, která umožňuje zhodnotit prosperitu těhotenství a funkčnost placenty.
Lékař si najde na ultrazvuku příslušnou cévu (arteria umbilicalis (AU), arteria cerebri media (ACM) a případně ductus venosus (DV)) a provede dopplerovské měření. Z uvedených křivek pak získá hodnoty PI a RI. Následně naměřené hodnoty zadá do softwaru Astraia a ten je vyhodnotí. Podle výsledků lze usuzovat na stav uteroplacentární cirkulace a následně také určit možnost ohrožení plodu. Nelze tedy uvést žádné přesné hodnoty.
Patologickým nálezem je však tzv. nulový průtok v cévách -zero flow, nebo zpětný tok cév-reverzní flow. V těchto případech je opravdu vysoké ohrožení plodu a indukce porodu je na místě.
Tato otázka je spíše na podrobnější vysvětlení a proto Vám doporučuji kontaktovat naši linku Rodím v klidu, nebo si nechat vysvětlit podrobněji výsledky i princip vyšetření od Vašeho ošetřujícího lékaře
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak správně polohovat novorozence (máme 6 dní starou holčičku). Rády se tulíme, ale nechci, aby na mě byla pokroucená. Máte nějaké rady na správné držení při tulení na mém hrudníku. Dále jsem se chtěla zeptat, jestli je pro malou vhodné zvedání hlavičky (když na mě leží - břicho na bříško- zvedá hlavičku a zkoumá okolí). Není to pro její vývoj moc brzy na zvedání hlavičky? Kdy je vhodné začít s polohováním miminka na bříško na podložce? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
Píšete, že máte týden starou holčičku, a nejste si jistá v jejím polohování. Ptáte se, jaké polohování je vhodné a jestli je normální, že holčička zdvihá hlavičku v poloze bříško na bříško. Také Vás zajímá, od kdy je vhodné polohovat děťátko bříškem na podložku.
Pokud se s miminkem ráda mazlíte v poloze, kterou udáváte, je vhodné si ji dávat do polohy na tzv. žabičku. V tomto případě bude bříškem na Vás, nožky bude mít do pozice žabky jako např. v nosítku a hlavičku položíte na levou či pravou stranu. Je vhodné ji přidržovat ze spodu za zadeček.
Zvedání hlavičky takhle starého miminka je pouhým reflexem, které má miminko např. z toho důvodu, aby dokázalo mírně zaklonit hlavu při kojení a nemělo zabořený nosík, anebo jako reakci při ležení na pevné podložce. V tomto věku ještě ale nemá dostatečně posílené svaly, které by měly pracovat při držení hlavičky nad podložkou. Proto tedy není vhodné na dlouhou dobu pokládat miminko na podložku v poloze na bříško. A kdy tedy začít miminko aktivně dávat na bříško? Kolem 12.-18. týdne kdy už je tělíčko miminka v rámci vývoje připraveno na držení hlavičky a nedochází k narušení pohybových vzorců děťátka. Podrobnější vysvětlení můžete najít v tomto článku.
Pokud Vás zajímá více ohledně pohybu dítěte, je dobré kontaktovat fyzioterapeuta ve Vašem okolí.
Dobrý den, dnes jsem 39+1 byla jsem na kontrole ve své porodnici kde mi byla naplanovana hospitalizace na 39+3 kvůli velkému množství plodové vody AFI 26. Chtěla bych vědět v čem je větší množství rizikové a proč se vyvolání musí uskutečnit? Na takový dotaz v porodnici mi bylo řečeno, no kvůli miminku, víc nikdo nerozebiral. Ikdyz mám za sebou všechna potřebná vyšetření nikdo do dneska neví, proč té vody tam tolik je, vše vyšlo v pořádku. Jinak ozvy, průtoky, placentu, vše ukázkové a v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď Michaela
Dobrý den Michaelo,
děkujeme, že se ptáte v naší poradně.
Zajímá Vás v čem jsou rizika většího množství plodové vody a proč Vám v nemocnici na základě toho navrhli vyvolání porodu.
Množství plodové vody u Vás předpokládám zjišťovali pomocí ultrazvuku. Tato měření nemusí být vždy úplně přesná a množství plodové vody je variabilní hodnota, jejíž vyšší množství nemusí znamenat, že plod není v pořádku.
Důležité je, jak probíhalo těhotenství dosud, zda plod rostl jak by měl, průtoky pupečníkem a mozkovou tepnou jsou v pořádku atd.
Ovšem polyhydramnion - tedy větší množství plodové vody, může být způsoben nějakou anomálií a nese s sebou určitá rizika. Častěji se stává, že dítě není v optimální poloze pro porod, nenaléhá příznivě na porodní cesty, je větší riziko předčasného odloučení placenty nebo krvácení u porodu a pod.
Hlavním opatřením, jak rizikům předejít je zvýšené sledování ženy v těhotenství a během porodu.
V nemocnici Vám tedy navrhli vyvolání porodu. S tím samozřejmě můžete i nemusíte souhlasit. Měla byste být každopádně dostatečně poučena lékařem. Pokud Vám některý dotaz nezodpoví tak, abyste tomu rozuměla a mohla se rozhodnout, ptejte se dál. Pokud byste chtěla situaci probrat s porodní asistentkou, můžete nám zavolat ve všední dny na linku rodím v klidu.
We are committed to make midwifery care more accessible to women, but we cannot do it without you. Help us make midwifery services a natural part of family care!
Help us make midwifery services a natural part of family care. We are incredibly grateful for your support as this wouldn’t have been possible without you. Thank you!