Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro Vás každý všední den.
pondělí 9-12 hod
úterý 12-15 hod
středa 15-18 hod
čtvrtek 9-12 hod
pátek 15-18 hod
Dobrý den, jsem ve 29tt a chtěla bych se prosím zeptat. Mám marginální úpon pupečníku. Je tam riziko ,že se pupečníku začne oddělovat od placenty dřív? Paní Dr. říkala, ze je velká šance donosit dítě do termínu. Jen mi řekla, že se porod musí vést šetrněji, aby se pupečník neutrhl od placenty . Kdyby se tak stalo,že bych pak musela byt uspána. Máte nějaký tip na polohu při porodu,aby se tomu dalo nějak předejít? Moc jsem k tomuto tématu na internetu nenašla ,tak budu ráda za informace. Moc děkuji. Hezký den
Dobrý den,
píšete, že jste ve 29. týdnu těhotenství a Vaše lékařka Vám zjistila marginální pupečník na placentě. Máte obavy, že se dříve začne pupečník odlučovat od placenty a ptáte se, jestli lze předcházet polohováním u porodu komplikacím s odlučováním placenty.
Marginální úpon pupečníku je stav, kdy se pupečník ,,zanořuje,, do placenty na jejím okraji. Pupečník se ale předčasně od placenty oddělit nemůže, protože je její součástí a jediné k čemu by mohlo dojít je, že při porodu placenty zdravotník nešetrně za pupečník zatáhne a ten se utrhne. Ale samostatné odloučení pupečníku-to není stav, který by se fyziologicky v těle v rámci porodu děl.
Co se týče komplikace při porodu placenty-pokud pupečník inzeruje takhle na okraji, je možné že se bude placenta komplikovaněji odlučovat. Vy můžete odloučení placenty podpořit přiložením dítěte k prsu co nejčasněji po porodu, kdy se zvýšeně vyplaví oxytocin, můžete s výhodou využít polohu v čupu, kdy se využije gravitace a placenta se může lehčeji odloučit a porodit.
Přeji Vám krásný a bezproblémový porod.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat 12.11 jsem porodila syna a před porodem mi zavedli stent který mi teď mají v únoru vyndat, ale předtím prý musím na CT vyšetření (19.1.2023) zajímalo by mě zda to nevadí když plně kojím?
Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den Pavlo,
vyšetření CT při kojení nevadí. Můžete kojit hned po vyšetření.
Přeji Vám hladký průběh vyšetření i vyndání stentu
Dobrý den, žijeme krátce v Sasku, jsem podruhé těhotná a ráda bych si našla porodní asistentku, nejlépe česky mluvící, která by neměla případně problém dojíždět do Dráždan, nebo PA, která již má zkušenost s německým prostředím. Partner dojíždí pracovně do Prahy, tak i varianta našeho dojíždění není překážkou. Momentálně jsem v 18tt. Prosím o případný tip nebo doporučení, cokoliv, co mi trochu může pomoct zorientovat se. Zatím jsme v takové paralíze, hodně i díky mé jazykové "propasti". Při prvním porodu jsme měli k dispozici dulu, je možné, že i tu bychom si opět rádi našli. Děkuji moc. S pozdravem, Lucie
Dobrý den Lucie,
díky za Váš dotaz. Zajímá Vás, co by Vám pomohlo se zorientovat v nabídce služeb porodních asistentek.
Konkrétní tip pro Vás nemám. Zkuste si najít třeba mapu UNIPA a oslovit jednotlivé PA.
Pokud partner mluví německy dobře, možná by Vám mohl pomoct zorientovat se i po okolí a když to zkusíte, třeba nebude jazyková bariéra až takový problém. Mnoho PA v Německu mluví i jiným než rodným jazykem a třeba byste se domluvila např. anglicky.
Přeji Vám pohodové těhotenství
Dobrý den, mohu na CT vyšetření, když kojím? Děkuji
Dobrý den Pavlo, ano můžete, když kojíte na CT a můžete kojit i bezprostředně po vyšetření. Není třeba se obávat o dítě v případě jednorázového vyšetření jako rentgen, CT nebo MRI.
Ať Vám vyšetření dobře dopadne.
Dobrý den, v prvním těhotenství jsem neměla žádné podezření na cukrovku, odmítla jsem test. Ve druhém bych ráda to samé. Je nějaký důvod test neodmítnout? Ohrožuji tím dítě? V rodině cukrovku nikdo nemá. Děkuji.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz do poradny. Zajímá vás, zda můžete odmítnout v těhotenství test na cukrovku.
Píšete, že už jste ho v prvním těhotenství odmítla. Předpokládám, že jste tedy byla poučena už v předchozím těhotenství a víte, že vyšetření v těhotenství jsou doporučená. Můžete tedy odmítnout každé, které nechcete podstoupit.
Můžete si nechat pro kontrolu udělat jen odběr krve na lačno a podle výsledku se rozhodovat dál. Pokud nemáte žádné rizikové předpoklady, dodržujete zdravou životosprávu, Vy ani dítě nemáte skokové nadměrné váhové přírustky, bude velká pravděpodobnost, že by se u Vás těhotenská cukrovka neprokázala. Pokud si chcete být jistá, nechte si udělat test.
Přeji Vám pohodové těhotenství
Chystám se na druhý porod, ráda bych VBAC, první skončil akutní sekcí kvůli odlučující se placentě. Samotný průběh porodu byl opravdu rychlý, mám čekat i rychlý průběh u druhého porodu?
Dobrý den Andreo.
Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Zajímá vás, zda máte očekávat rychlý průběh porodu a a ráda byste rodila vaginálně po předchozí sekci.
Jak rychle budete rodit Vám dopředu nikdo neřekne. Může to být opět rychlé, ale samozřejmě to není žádné 100% pravidlo.
Přeji Vám vydařený a nekomplikovaný VBAC.
Dobrý den. Dneska mě moje gynekoložka objednala do rizikové poradny. Mám těhotenskou cukrovku, hypertenzi a podezření na hepatopathii. V pondělí se mám dostavit do rizikové poradny, budu 27+0. Jsem strašně vystrašená, nevím co to přesně znamená a jen mi v hlavě běží otázka "jak moc velký průšvih to je "? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den Terezo,
děkujeme, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu. Na gynekologii Vás pozvali do rizikové poradny a cítíte se vystrašená.
Předně bych Vás chtěla ubezpečit, že je normální, že máte obavy z neznámého. Je dobře, že se snažíte tomu lépe porozumět. To může od pocitu strachu ulevit.
Těhotenská cukrovka je přechodný stav, který po porodu odezní. Znamená, že máte vyšší hladinu glukózy v krvi. Řeší se buď úpravou jídelníčku a přiměřenou fyzickou aktivitou (to Vám vysvětlí v té poradně) nebo podáváním inzulinu (dávku určuje lékař podle hodnot z testu). Dál se hlídá hladina glykemie.
Hypertenze je vysoký tlak. Tedy opakovaně naměřená hodnota nad 140/90. Spolu s tlakem se sledují v těhotenství i jiné příznaky a ty se vyhodnocují dohromady. Pravděpodobně tedy budou v rizikové poradně sledovat častěji Váš krevní tlak.
Hepatopatie je akutní onemocnění jater v těhotenství označované také jako těhotenská cholestáza. Léčba vyžaduje spolupráci gynekologa a internisty. Je třeba hlídat stav Váš i dítěte mnohem častěji než u těhotných, které tyto potíže nemají.
Proto jste pozvaná do rizikové poradny. Tam se nebojte zeptat na cokoliv, co by Vám nebylo jasné. Můžete si některé otázky i předem připravit. V těhotenství bude častěji sledován Váš stav i miminko a pokud se podaří rizika vhodně kompenzovat, je možné pokračovat bez větších komplikací až do porodu.
Pokud byste si chtěla ještě něco doplnit, můžete nám i zavolat na linku Rodím v klidu 228 229 142.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na takový hloupý dotaz. Při utírání po močení mívám někdy na papíru stopy krve, už je to nějakou dobu, vždy na nějaký čas přestane, pak se objeví znovu. Při větším zkoumání jsem zjistila, že krev je odněkud z oblasti hráze, ale nevím přesně, možná blíž k pochvě, možná ke konečníku. Nevnímám aktuálně žádnou bolest nebo svědění. Jen jako by to tam bylo někde sedřené nebo malinko potrhané - soudím dle té krve - není jí moc a jen při utírání. Problém je taky v sexu, toto těhotenství jsem měla pohlavní styk jen párkrát, nejdřív mi bylo špatně, bála jsem se, pak jsem při tom šla do mdlob. No a teď aktuálně jsme to zkusili jednou asi před 2 týdny a bylo to bolestivé právě v tom popisovaném místě a pak bylo krátkodobě při utírání té krve na papíře trochu více. Prosím, co by to mohlo způsobovat? A především, čím si mohu pomoci? Jsem aktuálně ve 24. tt. Mockrát děkuji.
Dobrý den Lauro,
díky za Váš dotaz a blahopřeji Vám k těhotenství. Myslím si, že žádná upřímná otázka není hloupá. Obzvlášť v těhotenství může ženu vystrašit i zdánlivá maličkost. Opakované stopy krve na toaletním papíře mají svou příčinu a je zcela v pořádku, že ji chcete najít.
Vzhledem k tomu, že se stopy krve objevují vždy po močení, je zapotřebí vyloučit možný zánět močových cest. Při nejbližší kontrole u Vašeho gynekologa si nezapomeňte vzít s sebou vzorek moče, aby se zjistilo, zda krev v moči máte nebo ne. Všechny Vaše obtíže lékaři popište, aby se mohly vyloučit možné jiné příčiny než jen podrážděná hráz (např. hemoroidy).
Je možné, že společně dojdete k závěru, že příčinou stop krve po močení je skutečně drobná ranka na hrázi. Kůže na hrázi může být podrážděná a křehká například po prodělané kvasinkové infekci. Pro regeneraci kůže volte prodyšné (např. bavlněné) spodní prádlo, přípravky určené pro intimní hygienu a vyhněte se parfémovaným slipovým vložkám a parfémovanému toaletnímu papíru. Po každém močení můžete intimní partie krátce osprchovat vlažnou vodou a důkladně osušit. V lékárně Vám poradí, jakou mastí nebo gelem ošetřit drobné ranky (např. přípravky s výtažkem dubové kůry nebo s tea tree olejem).
Ať se Vám daří a kdyby bylo něco nejasné nebo byste měla další dotaz, napište znovu.
Dobry den, kvůli tromboflebitide jsem od 26.tt na terapii clexanem (2x0,6ml). Chtela bych se zeptat, zda je riziko většího krvácení při porodu a zda je tedy vhodne zvažovat domácí porod. Dekuji.
Dobrý den Lenko,
jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu a blahopřeji Vám k těhotenství. Píšete, že jste prodělala zánět žil, tromboflebitidu. Předpokládám, že navštěvujete hematologickou nebo cévní ambulanci. Léčíte se dvakrát denně Clexanem 0,6ml. Zajímá Vás, jestli je při porodu riziko většího krvácení a jestli je vhodné uvažovat o domácím porodu.
Na úvod si vyjasníme terminologii. Tromboflebitida Je zánětlivé onemocnění, při němž se v důsledku zánětu žilní stěny vytváří trombus v povrchovém žilním systému (1). Krevní sraženina se může vytvořit ve varixech (křečových žilách), nebo v nevarikózních žilách. Pokud se sraženina vytvoří na přechodu povrchního a hlubokého žilního systému, je to považováno za závažnější stav, než kdyby vznikla například v křečové žíle. Nevím, jak tomu bylo ve Vašem případě. Ať tak, či tak, tromboflebitida by se neměla podceňovat, protože trombotický proces v povrchovém žilním systému může být projevem potenciálně závažného trombofilního stavu (2).
Co se týče rizika většího krvácení, léčivo Clexane je nízkomolekulární heparin (LMWH) a oproti jiným protisrážlivým lékům má menší procento krvácivých komplikací (3). Jeho dávkování se odvíjí od míry rizika trombózy, hmotnosti pacientky a jejího celkového zdravotního stavu. Čili míru krvácení po porodu by užívání Clexanu nemělo výrazně ovlivnit.
U těhotné ženy je riziko trombembolické nemoci (TEN) zhruba 5x vyšší ve srovnání s netěhotnou ženou stejného věku. Ještě výraznější (přibližně 20x vyšší) je riziko v šestinedělí. (4) I když se léčíte, tak fakt, že jste prodělala tromboflebitidu, ještě zvyšuje Vaše riziko vzniku trombembolické nemoci. Vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu by bylo vhodné najít si přátelskou porodnici. Ovšem zvážení rizik a volba způsobu a místa porodu je samozřejmě na Vás. Pro zpříjemnění pobytu v porodnici můžete zkusit ve svém okolí vyhledat dulu nebo soukromou porodní asistentku, která Vás do porodnice doprovodí a bude Vám tam oporou.
Přeji Vám klidný zbytek těhotenství a spokojenost. Kdybyste měla další otázky, tak napište znovu.
Dobrý den, děkuji Vám za možnost se zeptat. Zajímá mne, zda existuje někdo, kdo mi dopředu je schopný poradit, která z rodících poloh je pro mne vhodná (šířka pánve, poloha dítěte). Případně, která z pražských porodnic je vstřícná k porodu v kleče či v podřepu. Můj první porod byl nuceně na gynekologickém křesle a zkončil operativním zásahem (VEX). Dosud si myslim, že přirozenější poloha porodu by vše zjednodušila. A tak to po druhé nechci podcenit. Děkuji Vám a přeji krásný den.
Dobrý den Petro,
těší mě, že se obracíte na naši poradnu. Ráda byste své druhé dítě přivedla na svět v respektujícím prostředí pro Vás i miminko. Záleží Vám na tom, abyste nebyla omezovaná v pohybu a zvolila si takovou polohu, která Vám bude vyhovovat.
Ptáte se, zda existuje někdo, kdo by Vám dopředu mohl doporučit vhodnou polohu při porodu. Záleží na tom, jak moc dopředu myslíte. S možnostmi a výhodami jednotlivých poloh je dobré seznámit se předem. Buď na kurzech předporodní přípravy nebo při individuální konzultaci s porodní asistentkou. V tomto videu je hezky popsáno, jak porodní poloha ovlivňuje průměr pánve. Během porodu je pak dobré volit polohy intuitivně. Jenom když porod nepostupuje tak jak by měl, měla by Vám porodní asistentka navrhnout polohu, která bude pro postup porodu prospěšná.
Světová zdravotnická organizace ve svých doporučeních pro Pozitivní zkušenost s mateřstvím doporučuje u žen s nízkým rizikem povzbuzovat je k pohybu a k zaujímání vzpřímených pozic během porodu. Tyto svislé polohy nebrání působení gravitační síly. Podrobné vysvětlení variant poloh při druhé době porodní, jejich výhody a nevýhody, by Vám měla podat porodní asistentka. A to buď přípo porodní asistentka pracující v porodnici nebo komunitní porodní asistentka viz mapa porodních asistentek.
Co se týče výběru porodnice, Unipa nemá informace v kterých porodnicích personál povzbuzuje ženy k volnému pohybu při porodu, pomáhá jim při zaujímání úlevových poloh jako je dřep, sed, poloha na všech čtyřech a zajišťuje pomůcky pro vertikální polohy. Zde si můžete přečíst informace, které o sobě poskytují porodnice i zkušenosti, které si z porodnic odnesli rodiče.
Přeji Vám, abyste ke svému porodu měla atmosféru důvěry v to, že máte schopnost přivést svoje dítě na svět způsobem, jaký je Vám blízký.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!