PORADNA PORODNÍ ASISTENTKY

Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.

Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.

V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.

Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.

Můžete nám také zavolat!

Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý
pátek 15-18 hod.


Volejte na:
+420 228 229 143
NOVÝ DOTAZ
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TÉMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Zkrácený děložní čípek a nízko nasedající placenta

Dobrý den, velmi prosím o Vaši radu či zkušenost. Aktuálně jsem v 30tt. Již od 25tt mám zkrácený čípek 20mm, silné špinění s hustým tmavým hlenem (stále celkem v hojném množství), občas zakrvacím (placenta 11mm od branky), bolesti v podbřišku. Mám klidový režim v domácím prostředí, Amnisure test negativní. Při posledním vaginálním vyšetření palpačně a v zrcadlech se lékařka vylekala, že to nevypadá dobře, hrdlo je otevřené téměř na 2 prsty, cítí vak blan. Následně ale udělala vnitřní utz a dle něj je čípek stále 20mm a vnitřní branka uzavřená. V jakém případě může vzniknout prosím takový rozdíl ve vyšetření? Případně je i takový stav možný? Co jiného by mohlo být v čípku hmatné? Může mít děložní kanál nějakou typickou strukturu? Jsem již po 3 porodech. V šoku jsem se nezeptala a nyní mi to nedá spát. Moc děkuji za odpověď a Váš čas.

Těhotenství III. trimestr
30.1.24

Dobrý den Kateřino,

jsem ráda, že jste se s důvěrou obrátila na naši poradnu. Píšete, že máte nízko nasedající placentu a čípek momentálně v délce 2 cm. Protože je placenta v těsné blízkosti děložního hrdla, občas zakrvácíte. Dodržujete klidový režim a plodová voda Vám neodtéká. Na poslední kontrole jste se vylekala kvůli vaginálnímu vyšetření, které neodpovídalo kontrole ultrazvukem.

Ráda bych Vás uklidnila. Během vaginálního vyšetření Vám lékařka kontroluje tuhost a délku čípku. Bohužel čípek asi správně nenahmatala a jen se domnívala, že už jste otevřená na dva prsty. S největší pravděpodobností mohla jen omylem hmatat prostor mezi čípkem a zadní poševní klenbou. Opravdu, vaginální vyšetření je otázka cviku a bohužel, může se stát, že se i zkušený lékař nebo zkušená porodní asistentka zmýlí.

Následně lékařka použila vaginální ultrazvuk, který naštěstí vaginální vyšetření nepotvrdil a zjistilo se, že čípek má stále 20 mm. Ultrazvuk je spolehlivější metoda. V poslední době se také od rutinního vaginálního vyšetření upouští, protože může být rizikem infekce. 

Ptáte se, zda je takovýto stav možný. Ano, pokud byste byla opravdu otevřená na 2 cm, doporučili by Vám nejspíš hospitalizaci pro hrozící předčasný porod. Ale Vaše situace je momentálně taková, že čípek je jen zkrácen na 2 cm. Tedy stačí, když budete doma dodržovat klidový režim. Nemusíte jen ležet, volte přiměřený pohyb, nezvedejte nic těžkého, zbytečně se nenamáhejte. Dbejte na lehkou stravu s dostatkem vlákniny. Poslední týdny těhotenství si také můžete zpříjemnit aromaterapií a poslechem relaxační hudby.  

Pokud se chcete ujistit, že je vše v pořádku, můžete vyhledat porodnici s perinatologickým centrem nebo perinatologickou poradnou a nechat se zkontrolovat. Přeji příjemný závěr těhotenství a kdybyste se chtěla na cokoli dalšího zeptat, jsme tu pro Vás.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

Screening

Dobrý den, 1 screening ve 13tt mi vyšel negativní 1:608, ale skrz věk 40 let mi doporučili na testy. Ultrazvuky oba jinak v pořádku. Paap-A :2,36 mlU/ml 0 52 MoM. FBHCG: 22,04ng/ml 0,68MoM. LINEA NUCHEAE: 1,2mm 1,09MoM myslíte, že bych měla jít na testy raději, nebo myslíte, že je to v normě a nemusím.Děkuji.

Těhotenství
29.1.24

Dobrý den Lucie,

píšete, že je Vám 40 let, máte za sebou těhotenský screening, který vyšel negativní a ultrazvuky byly v pořádku. Ptáte se nás, zda máte jít na testy nebo je to v normě.

Pokud Vám vyšel screening negativní a ultrazvuková vyšetření jsou zatím v pořádku, není třeba se znepokojovat. To, že je Vám 40 let, není samo o sobě žádný problém. Prospět sobě i dítěti můžete dodržováním zdravé životosprávy, pobytem na slunci a obklopte se pozitivními lidmi. 

Jestli potřebujete s někým probrat detailně hodnoty z ultrazvuku, ptejte se svého lékaře. Zná nejen hodnoty z přístroje, ale i Váš celkový stav. 

Nejsem si jistá, jaké další testy myslíte. Možná nadstandardní testy na vývojové vady z Vaší krve? Rozhodnout se budete muset sama. Informace by Vám měl opět podat lékař. Ucelené a pravdivé. Ve zkratce: z volné DNA plodu v krvi matky, se dají určit některé vývojové vady. Je třeba zvážit, jak velké z těchto vad máte obavy, zda máte jiné rizikové faktory (tedy ne jen věk, ale např. vývojové vady v rodině, pozitivní nebo hraniční hodnoty screeningu, ale třeba i těhotenství po asistované reprodukci). Pak můžete zvážit i to, co s tou či onou informací uděláte za rozhodnutí. A jestli tedy testy chcete nebo ne.

Přeji Vám klidné těhotenství a nadále dobré výsledky

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

špinění v začátku těhotenství i přes gynprodyl

Dobrý den, poslední MS byla 11.12., ovu 21.12. (styk 21. a 22.12.) Těhotenství potvrzeno několika HCG testy z lékárny. Protože v loňském roce jsem měla dvě těhotenské ztráty ve 12. a 10.tt (nikdy jsem neodkrvácela, vždy se na to přišlo až na UZ) jsem se rozhodla nyní oddálit první prohlídku. Hned po ovulaci jsem nasadila gynprodyl 200mg 1-0-1. v 5. týdnu jsem začala minimálně špinit, z dr. jsem se domluvila na zvednutí gynprodylu 200mg na 2-0-2. Nemám žádné těhotenské příznaky ani jsem od začátku neměla.,,, Přesto po pár dnech od zvednutí dávky jsem včera zase trochu špinila. Můj dotaz zní, je možné, že jsem samovolně potratila, ale gynprodyl drží to abych nekrvácela? Jak to poznám mimo UZ? Na UZ nechci jít brzy proto, že vždy na 1. návštěvě ještě nebilo srdce a už mohlo a byl to pro mě stres, nakonec vždy srdeční akce byla, ale později a na dalším UZ už zase nebyla. Chtěla jsem se tomuto vyhnout, na UZ jít mnohem později, ale teď s tím špiněním mám obavy. To špinění je mírné, opravdu stačí jedna slipová vložka na den a je to v rozsahu třeba 2x3x cm na vložce tmavě hnědé. Ještě doplním, že mi je 45 let a mám za sebou imunomodulaci prednison 0,5 a fraxiparin 0,3 3 měsíce. (diagn. leiden). Během té doby se nepodaařilo otěhotnět. Po vysazení jsem otěhotněla ihned, gyn den před ovu sdělila, že jí to nepřijde hezký nález, že ovitrille dávat nebudeme, že endometrium je sice vysoké, ale prosáklé, volná tekutina není, ale není "trilple". Navíc nyní těsně před jarními prázdninami mi termín nedají a na jarní prázdniny mají zavřeno, tak právě zvažuji, s čím počítat, zda to špinění může znamenat těhotenskou ztrátu. Děkuji

Početí
Těhotenství I. Trimestr
22.1.24

Dobrý den Ivet,

jste zhruba v 6. týdnu těhotenství a i přesto, že užíváte Gynprodyl, tak špiníte. Ptáte se, zda to může znamenat těhotenskou ztrátu a jak to jinak poznat než ultrazvukem. 

Špinění na začátku těhotenství může i nemusí značit problém. Mohu tedy těžko říct, zda u vás se jedná o potrat či nikoliv. Kromě ultrazvuku lze těhotenství určit podle hladiny hCG v krvi a  při opakovaném odběru, pokud hladina stoupá, ukazuje to na úspěšné těhotenství. 

Pokud byste začala krvácet, pak se vypravte na gynekologickou pohotovost do nemocnice, kde jsou nepřetržitě, i o prázdninách.

Přeji vám ať vše dopadne dobře.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Ošetření miminka po porodu

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně ošetření miminka po porodu. Celý porod probíhal naprosto v pořádku, asi až na posledních několik minut před narozením miminka. Po porodu hlavičky miminka mi byl s mým souhlasem podán oxytocin, jelikož jsem už téměř necítila kontrakce a nešlo mi vytlačit tělíčko. Podle popisu manžela (já mám bohužel spoustu věci v mlze) lékař musel pomoci miminku nějakými speciálními hmaty. Netrvalo to však dele než pár minut a miminko se narodilo. Měla jsem i v porodním plánu přání nulové separace a přiložit miminko po porodu na hrudník a nechat dotepat pupečníku. Bohužel lékař okamžitě pupečník přestřihnul a podal miminko dětské sestřičce, aby ho šla prohlédnout. Neměl ani snahu položit ho na mě, zda bude vše samo v pořádku, nebo zda se mu bude muset pomoci. V porodnici, kde jsem rodila mají místo na vyšetření miminka mimo porodní sál. Syna jsem tedy vůbec neviděla a jen jsem rychle poslala manžela, aby šel s ním. Byla jsem v takovém šoku, že jsem se nezmohla na žádnou otázku proč ho odnesli a jestli je v pořádku. Nikdo mi nic neřekl, až za cca minutu jsem slyšela pláč a za další zhruba dvě tři mi syna donesli v osušce na bonding. Narodil se s extrémně fialovou hlavičkou, ještě několik dní po porodu měl výrazně jinou barvu hlavy než zbytek těla, ale jinak byl naprosto v pořádku. Dětská sestřička synovi prý po tom co ho odnesla odsavala z nosu i pusy plodovou vodu, stihla ho však ještě než mi ho donesla zpět zvážit a změřit... Moje otázka tedy zní zda je něco z výše uvedeného indikace k tomu, aby bylo miminko ihned po porodu ošetřeno mimo tělo matky a nemohl tak ani dotepat pupečník? Vím, že to lze jen těžko tak to z popisu poznat, ale stále nad tím přemýšlím a obzvláště po tom co se mi do rukou dostala moje a synova zdravotní dokumentace, kde se o hmatech co lékař vykonal, nebo popis nějaké komplikace nepíše vůbec nic. A synovo apgar skóre je skvělé 9 10 10. Omlouvám se za velmi dlouhý popis, ale chtěla jsem uvést všechno co by mohlo být tím důvodem rozhodnutí lékaře. Z představy, že to byla jen rutina a nebylo to nutné mi je velmi úzko, nedokázala bych pochopit proč by bylo důležitější vědět kolik miminko váží a měří dříve než ho vůbec viděla jeho máma. Všechno se sebehlo tak rychle, že jsem neměla šanci nic namítnout ani kdybych nebyla v šoku. Moc děkuji za odpověď.

Porod
22.1.24

Dobrý den Kláro,

popisujete porod vašeho syna a ptáte se, zda byl nějaký důvod k okamžitému přestřižení pupeční šňůry, separaci, odsátí, 

vážení a měření v prvních minutách po porodu. 

Sama píšete, že je obtížné hodnotit porod a péči, pokud tam člověk nebyl. Budu vycházet z vašeho popisu a z toho, co je v propouštěcí zprávě. Nic z toho co popisujete ani nic co je ve zprávě uvedené, nedává důvod k odstřižení a separaci dítěte. Je normální, že se v závěru porodu intervaly mezi kontrakcemi prodlužují. Někdy se může narodit hlavička a další kontrakce přijde třeba až za pět minut. Důležité je samozřejmě sledovat chování miminka. Po porodu je dobré dítěti otřít obličej, tělo jemně osušit a položit nahé na holou kůži matky. Dítě by mělo začít dýchat do půl minuty. Pokud nedýchá v jedné minutě je třeba zahájit resuscitaci. Jsou nové studie, které ukazují, že i resuscitace má lepší výsledky pokud probíhá u matky s nepřerušeným pupečníkem. To samozřejmě není váš případ. Váš syn měl v jedné minutě Apgar score 9, což je označení pro fyziologického novorozence. Vypadá to tedy spíš na to, že lékař s dětskou sestrou se drží zastaralé rutiny. I prostorově by měl být pult, kde se ošetřuje novorozenec v zorném poli matky, ne v jiné místnosti. Váha novorozence je důležitý ukazatel, pokud je novorozenec fyziologický je vhodné odložit vážení až po “zlaté hodince” tedy po době, kdy se matka a dítě spolu vzájemně poznávají, kdy dochází k bondingu, imprintingu, přisátí a všem těm důležitým procesům potřebným pro váš společný život. Dítě se nemá po porodu měřit vůbec. 

Proto rozumím vaší úzkosti. Je mi nesmírně líto, že jsou stále ještě porodnice kde rutina je přednější než zájmy matky a dítěte.

Co vám může pomoci překonat nepříjemné pocity, je kojení. Při dlouhém, rytmickém sání se mohou uvolňovat ve vašem mozku endorfiny, což jsou přirozené opiáty, které mají blahodárný vliv na vaší psychiku. Dostávají se i do mléka a uklidňují i vaše miminko. Dopřávejte si hodně vzájemného kontaktu kůži na kůži. I s odstupem od porodu to může úzkosti zmírnit.

Moc vás zdravím

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Konec panevni v 36 tt

Dobrý den, moc děkuji za tento projekt. Jsem v 36 tt a miminko je KP. Dle doktorů a ultrazvuku už moc místa na otočení nemá. Velmi nepravděpodobné. Bylo mi nabídnuto otocení zevní hmatem, porod KP nebo cisar. Celé tehotenstvi jsem měla fyziologické a varianta CS mě ani nenapadla. Rodit KP má také svá rizika. Zkoušela jsem cvičení na otočení a ještě zkusím navštívit fyzioterapeuta. Moc se bojím, abych neudělala špatně rozhodnutí. Zda volit CS(horší pro mě ale méně rizikový pro miminko) . Rodit budu na Bulovce a tam se na porod KP specializují. Jsem bezradna... Moc děkuji za Váš nazor (jsem alternativní, ale mám k porodu respekt- jsem prvorodicka)

Konec pánevní
Porod
21.1.24

Dobrý den Dádo,

jste bezradná, bojíte se abyste neudělala špatné rozhodnutí. Miminko máte otočené koncem pánevním a nevíte co si z nabízených možností vybrat.

Před každým zdravotním výkonem byste měla obdržet dostatek informací o předpokládaných výhodách, ale i rizicích a také byste měla mít představu, jaká může být situace, kdy se neudělá nic.

Začněme postupně. Nejdříve byste se měla rozhodnout, zda chcete obrat zevními hmaty. Ten se obvykle dělá okolo 38. týdne těhotenství a i ten má určitou malou pravděpodobnost komplikací. Úspěšnost se pohybuje okolo 50%.  Buď tedy dojdete k přesvědčení, že obrat chcete zkusit a nebo prostě nemusíte dělat nic. Je i jistá malá pravděpodobnost, že se miminko může otočit samo. Vyloučit se to nedá.

Píšete, že se to zdá spíše nepravděpodobné.
Chystáte se na fyzioterapii. To je určitě dobrý nápad. Fyzioterapeut Vám pomůže s nastavením těla a správným provedením cviků. To by mohlo trochu zvýšit pravděpodobnost otočení miminka. Fyzioterapie je ale vždy pro tělo přínosem.

Pak se tedy budete rozhodovat, jestli budete rodit vaginálně nebo císařským řezem.

Císařský řez by se měl dělat tehdy, pokud je pro něj důvod. Je to operace, která má svá rizika. Poloha koncem pánevním nemusí být důvodem k císařskému řezu. Pokud budete rodit na pracovišti, kde se na porody KP specializují, jistě ví jak minimalizovat komplikace. U porodu KP je to vertikální poloha (ve stoje, v kleče atp.) zejména pokud miminku naléhá zadeček a nožky má vztyčené, což je nejčastější. Porod koncem pánevním může být rychlejší i snazší, než porod hlavičkou a to i u prvorodičky. 

Pokud tedy nemáte jistotu, že něco udělat chcete, nemusíte dělat nic a vyčkávat. Porod má tu vlastnost, že je to ve své podstatě proces, který přijde sám od sebe, samovolně v podstatě ať chcete či nechcete. Když nechcete, o ničem rozhodovat nemusíte. A hlavně se nemusíte rozhodovat teď dopředu, ale až ve chvíli, kdy je to aktuální. 

Vřele doporučuji knihu Sary Wickhamové Co je pro mě dobré, podtitul má Rozhodování v době těhotenství a porodu. Mám pocit, že to je kniha přímo pro vás.

Přeji vám, abyste okolo sebe měla zdravotníky, kteří podpoří vaše sebevědomí. Budou s vámi ať se rozhodnete jakkoliv a budou stát při vás i když žádná rozhodnutí nebudete dělat a necháte vaše tělo porodit vaše dítě svou vlastní silou.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Plodová voda na nižší hranici normy

Dobrý den, včera mi bylo na kontrole sděleno, že mám plodovou vodu na nižší hranici normy, mám se nějak znepokojovat? Víc mi k tomu nikdo neřekl, máme k tomu ještě další komplikace MBL deficit, růstovou restrikci plodu.. mám o miminko velký strach, jsem ve 35 tt a nerada bych něco zanedbala, další kontrolu mám za týden. Ještě kontrolovali průtoky a ty byly v pořádku. Děkuji za odpověď.

Těhotenství III. trimestr
20.1.24

Dobrý den Adi,

ve 35. týdnu těhotenství máte menší množství plodové vody, zároveň máte sníženou hladinu mannose binding lecitinu tedy MBL deficit. I když průtoky byly v pořádku, máte o miminko strach, nerada by jste něco zanedbala.

Rozumím vašim obavám, pokud víte, že máte určité rizikové faktory. Otázkou je, co by vám obavy pomohlo snížit. Zda by to bylo více informací od zdravotníků? Usuzuji na základě vaší poznámky, že vám k vyšetření nikdo více neřekl. Plodová voda je v normě i když na dolní hranici, ale stále ještě v normě. Průtoky jsou také dobré. Pozvaná jste na kontrolu za týden. Pokud mohu doporučit, určitě se ptejte na to co vás zajímá. Můžete si otázky dopředu připravit, můžete se o tom bavit doma s někým blízkým.  Pokud nemáte konkrétní otázky, můžete požádat o vysvětlení vaší situace. Můžete požádat i o konzultaci u psychologa, pokud budete mít pocit, že strach nemůžete zvládnout. Určitě je dobré zaměřit se i na celkovou fyzickou i duševní pohodu: dobře jíst, odpočívat, nebo cokoliv co pro sebe cítíte jako prospěšné. To je totiž pravděpodobně jediné, jak můžete prospět vašemu miminku, prostřednictvím sama sebe.

Moc vám přeji ať dostanete takovou péči jakou potřebujete a vše ať dopadne dobře.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Nízko položená placenta - rizika

Dobrý den, na UZ vyšetření ve 2.trimestru (21+1 tt.) mi byla zjištěna, cituji "placenta na přední stěně, dosahuje k vnitřní brance, kterou nepřesahuje". Dle vyšetřující lékařky je to poměrně častý jev a do 30 tt. by se měla ještě vytáhnout. Moje gynekoložka mě ale trošku vystrašila. Prý mám být na sebe opatrnější, vyvarovat se námaze, nárazům a delším cestám autem/autobusem. Mám se tedy obávat např. 45 minutové kodrcavé jízdy autobusem nebo se vyvarovat domácím pracem? Moc děkuji za Vaši odpověď a Váš čas.

Těhotenství
19.1.24

Dobrý den Jitko,

máte nízko nasedající placentu a vaše gynekoložka vám radí být na sebe opatrná. Vás zajímá konkrétně, co byste neměla dělat.

Devět z deseti žen u kterých byla okolo 20. týdne diagnostikována nízko nasedající placenta, mají před porodem normální umístění placenty. 

Riziko nízko položené placenty je její předčasné odlučování, které se může projevit krvácením. Čím je placenta níže, zejména když překrývá vnitřní branku, tím je riziko větší. U vás tomu tak není a je velká pravděpodobnost, že žádné komplikace nenastanou. Co se týče režimových opatření, těžko říct co přesně můžete dělat a co už ne. Nejlépe je být k sobě pozorná a nedělat to, co vám nedělá dobře. Pokud nemáte žádné obtíže, nemusíte doma ležet. Myslím, že je je dobré vyvarovat se jakýchkoliv extrémů. Dobré je kombinovat přiměřený pohyb s odpočinkem.  Jaké práce vykonávat doma a zda jezdit autobusem budete muset rozhodnout sama.

Přeji vám ať jde vše dobře. Ať se daří vám i vašemu nenarozenému miminku.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Oddělení matky od dítěte po cisářzkým řeze

Dobrý deň, o pár týždňov ma čaká pôrod a mojím veľkým strachom je, že by prišlo k akútnemu cisárskemu rezu a že by som po ňom bola odlúčená od dieťaťa. Je možné si nejak dopredu zaistiť aby sa taká situácia nestala? Má žena v tejto situácii nejaké práva ako tomu zabrániť? V pôrodnici, kde som registrovaná k pôrodu, rozhoduje lekár o tom, či matka bude prevezená na pooperačné oddelenie a separovaná od dieťaťa alebo bude na odd. šestonedelia s dieťaťom. Chápem nejaké vážne stavy, ale chcem mať istotu, že pokiaľ to bude čo i len trochu možné, tak ma neseparujú od dieťaťa a zatiaľ túto istotu nemám. Ďakujem za radu Katarína

Císařský řez
19.1.24

Dobrý den Katarino,

brzy budete rodit a obáváte se situace, kdy po případném císařském řezu budete separovaná od vašeho dítěte. Zajímá vás, zda máte nějakou právní jistotu, že se tak nestane. 

Časný a trvalý kontakt matky s dítětem je považován za odborně správný. Překážkou kontaktu by neměl být ani císařský řez. Po císařském řezu potřebuje žena  více péče a hlavně pomoci od ostatních. Některé porodnice chápou význam kontaktu matky s dítětem více a snaží se pokud možno separaci úplně vyeliminovat. Pokud tedy v porodnici kde jste registrována cítíte určitou nejistotu, můžete je dopředu upozornit na to, že separaci nechcete. Pokud by byla reakce ze strany porodnice stále neuspokojivá, můžete zvolit jinou porodnici. Takovou, která více ctí potřeby a přání matek. Při výběru porodnice můžete také přihlížet k tomu, kolik provádí císařských řezů. I v tom se porodnice významně liší. Porodnická data můžete nalézt zde https://apodac.org/data/ nebo se můžete inspirovat Průvodcem porodnic https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz/.

Na matku a dítě po porodu se má nahlížet jako na jednu jednotku o dvou osobách, diádu. Pokud z důvodů vašeho zdravotního stavu nemůžete být s vaším dítětem, může s ním být jeho otec, druhý zákonný zástupce. Každé nezletilé dítě má na základě zákona o zdravotních službách právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce.

Přeji vám, ať porodíte hezky a vyhnete se pokud možno císařskému řezu a určitě separaci od vašeho dítěte.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Vyvolání porodu

 Dobrý den, mám naplánováno vyvolání porodu na termín, kdy budu 41+2tt. Váhový odhad plodu je 3300, jsem prvorodička, 28 let. Důvodem k vyvolání je jen to, že jsem po termínu, jinak je vše v pořádku a celé těhotenství probíhá dobře. Jediná ,,komplikace” bylo to, že byl syn koncem pánevním a ve 37tt proběhl naprosto bezproblémový a úspěšný obrat zevními hmaty. Zvažuju, že vyvolání odmítnu a počkám aspoň 2 dny. Od včerejška trochu špiním hnědou krví a tak mám pocit, že se tělo chystá na porod a nechci do toho zbytečně zasáhnout. Navíc jsem zažila vyvolávaný potrat po zamlklém těhotenství a bylo to pro mě docela traumatizující i po fyzické stránce… nerada bych si něco podobného zažila i u porodu. Zároveň nechci ohrozit miminko. Chci se zeptat, jestli si myslíte, že s mojí anamnézou je odložení vyvolání bezpečné. Předem děkuji za odpověď.

Indukce
16.1.24

Dobrý den Terezo,

máte naplánované vyvolání porodu z důvodu toho, že jste po termínu. Vše je v pořádku, zároveň máte pocit, že se porod již chystá. Ptáte se zda je odložení vyvolání bezpečné.

Vyvolání porodu (indukce) po termínu se často děje z preventivních důvodů. Panuje přesvědčení, že pokud se tak stane, předejde se nějakému problému. Jaká je pravděpodobnost komplikací ve Vašem případě si úplně netroufnu říct, předpokládám ale, že je velice malá.

K vyvolání porodu by se mělo přistupovat tehdy, pokud pokračování těhotenství nějak ohrožuje ženu nebo nenarozené dítě. Vždy je třeba zhodnotit možné komplikace a možné přínosy. Samozřejmě i anamnéza je důležitá. Úspěšný obrat zevními hmaty z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou však důvodem k indukci není. Pak je důležitý Váš aktuální stav. Ten jak píšete je dobrý. Pokud je vše v pořádku a zároveň se porod chystá, není vyvolání nutné. 

Pro učinění rozhodnutí musíte mít informace, které Vám nejlépe poskytne pečující zdravotník, lékař nebo porodní asistententka. Neméně důležité je ale i to jaké máte Vy zkušenosti, jaké preference. Velice zajímavě o tom píše Rachel Reed ve své knize Návrat k porodu: ….”Poskytovatelé péče tu nejsou od toho, aby někoho poučovali nebo mu radili. Jestliže chtějí nastávající matce pomoci, aby měla dostatek informací a získala větší sebedůvěru, bude nejlepší nabídnout jí vzájemnou výměnu informací. To znamená, že si poslechnou co jim řekne o svém těle, o dítěti a o tom, co by potřebovala, protože toto všechno ví jen ona. A pak jí na oplátku sdělí, co vědí oni o různých možnostech, které teď teoreticky má, a pomůžou jí v dané situaci získat více sebedůvěry….”

Rozhodnutí by mělo být vždy na Vás. Přeji Vám, ať vše jde pěkně, přesně tak jak potřebujete.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

VV při porodu

 Dobrý den. Chtěla bych se zeptat k čemu přesně slouží vaginální vyšetření při porodu? Samozřejmě kromě informace o otevírání se. Tohle vyšetření je mi opravdu extrémně nepříjemné. Jednou mi ho udělal můj gynekolog a od té doby jsme domluvení, že mi ho dělat nebude. Přijdu si v tu chvíli úplně jako něčí majetek a jako by nebylo moje tělo moje. Při porodu mám v plánu toto vyšetření kompletně odmítnout. I to vstupní. Chci se ale zeptat. Pokud by mi neodtekla plodová voda a nepřenášela bych, je nějaké větší riziko, kdybych například rodila 20-30-40 hodin? Samozřejmě by se kontrolovaly ozvy, aby bylo miminko v pořádku. Zároveň by mě zajímalo, zda je nějaká alternativa? O samovyšetření vím a mám to v případě potřeby v plánu. Ale napadl mě například ten vnitřní ultrazvuk, že by mohl ukázat připravenost porodních cest. Děkuji a přeji hezký den. Iva

Porod
16.1.24

Dobrý den Ivo,

zajímá Vás k čemu slouží vaginální vyšetření při porodu a čím ho případně nahradit. Jednou Vás gynekolog vyšetřil v těhotenství a už to nechcete.

Začnu vaginálním vyšetřením v těhotenství. To opravdu není u normálně probíhajícího těhotenství potřeba. Ani kdybyste přenášela, vaginální vyšetření nic neřeší. Porod může začít při jakémkoliv nálezu na hrdle děložním. V zemích, kde je péče v těhotenství svěřena do rukou porodních asistentek, se běžně v těhotenství vaginální vyšetření nedělé.

Během porodu je to něco jiného. Běžně se dělá, pokud jsou kontrakce již pravidelné, aby se zjistilo v jaké fázi porodu jste. Pak u normálního porodu v intervalu ne kratším než 4 hodiny se opakuje. 

Kromě stavu hrdla, později otevřenosti branky se vyšetřuje jak miminko naléhá na vchod pánevní a pak jak do pánve vstupuje. Také se zkoumá to, zda nejsou přítomny některé nepravidelnosti jako např. vcestný pupečník, vcestná céva v plodových obalech, vcestná ručička a tak podobně. Tyto anomálie jsou velice vzácné, ale pokud nastanou, mohou porod zkomplikovat. 

Porod má své fáze, které se právě kromě jiného určují otevřeností děložní branky.

Pokud nechcete během porodu vaginálně vyšetřovat je dobré o tom komunikovat s Vaším porodním týmem ještě před porodem. S největší pravděpodobností dostanete k podpisu tzv. negativní reverz, kde by mělo být napsáno, co zdravotník navrhuje a jaká potencionální nebezpečí hrozí, když se navrhované vyšetření dělat nebude. Myslím, že je také dobré se domluvit za jakých okolností byste případně s vyšetřením svolila, pokud se domníváte, že by taková okolnost mohla nastat. Samozřejmě nikdo Vám vyšetření nemůže nuti, neměl by ani nijak manipulovat, ani zastrašovat. Zdravotník může dělat pouze to, co mu dovolíte, k čemu dáte souhlas. Nemusíte své rozhodnutí ani nijak zdůvodňovat. Naopak zdravotník Vás musí informovat a to pravdivě, pokud si informovat přejete.

Vaginální vyšetření během porodu je běžné vyšetření. Nahradit lze do určité míry zevním vyšetřením a pak jak píšete ultrazvukem. To se ale nedělá běžně. Vaginální vyšetření by se vždy mělo ženě nabízet, nikdy ne vnucovat. Mělo by se dělat šetrně, ohleduplně. Má svůj význam. Pokud ho ale nechcete, nikdo Vás nesmí nutit.

Přeji ať porodíte hezky, v klidu a podle Vašich představ.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet
 

Sledujte nás také na sociálních sítích